Klein Fülöp
Cs. és  kir. 65. gye.

Klein Fülöp 65-ös őrmester e hónapban érdemelte ki a hetedik vitézségi érmet az orosz harctéren. Eddigi kitüntetései: aranyérem, nagyezüst, három kisezüst és bronz.
Klein Fülöpnek rendkívüli szerepe volt az 1917. március 15-i csatában, melyben a 65. gyalogezred betört a 73 orosz gyalogezred állásaiba, azt egy kilométer szélességben elfoglalta, 26 foglyot, 2 gépfegyvert és egy aknavetőt zsákmányul. 3-400 főnyi halott veszteséget okoztak az ellenségnek, a 73. orosz gye. alezredese és öt tisztje elesett. A támadásnak, melyért az ezred hadtestparancsnoki dicséretet kapott és 147 kitüntetést szerzett: sikerében Klein Fülöp őrmestert illeti meg az oroszlánrész.
A 65. gy.-e. hivatalos lapjában, a Ludwig-baka ápr. 1-ejei számában az ezredparancsnok, v. Möller alezredes így ír ez emlékezetes ütközetről:
»A hatvanötösök diadala. 1917. március 15. Sötét nyirkos éjszaka borult a Ludwig-bakák és a vitéz 73-ik orosz gyalogezred egymáshoz nagyon közel fekvő árkaira. Ahová lép az ember hó, jég és víz mindenütt. Ezen a fekete, sötét éjszakán Klein Fülöp, a vadászszázad őrmestere, Schwartz Mór és Bede Béla gyalogosok támogatásával, nem törődve az ellenséges figyelő-őrökkel, dacolva minden veszéllyel, átvágja saját akadályaink sűrű hálózatát.
Diez hadnagy rohamjárőrei és gyalogsági hullámai Harmath, Kovács, Lázárovics, Kaselyák zászlósok, Klein őrmester, az elesett Szita hadapródjelölt, Reiter önk. káplár, Fischer káplár és Cwickel vezetése alatt. Ellenállhatatlan rohammal átrohannak az orosz drótsoron, több egymás mögötti árkon és behatolnak az ellenséges főállásba. Minden úgy történt, mint egy gátrepedésnél: villámgyorsan és ellenállhatatlanul. Legelőször Klein őrmester veti magát az elkeseredetten küzdő orosz csoportra, egyet torkon ragad és azonnal hármat foglyul ejt. Tüstént utána – amennyire azt a drótakadályok engedték – a többiek is beugranak az árokba.  Kézi gránát, (a Ludwig-bakák kedvenc harci eszköze) szurony és puskatus dolgozik.
Egy kilométer szélességben elfoglaltuk az orosz állást. Az ellenségnek több száz főnyi veszteséget okoztunk, 26 embert foglyul ejtettünk, 2 gépfegyvert és egy aknavetőt zsákmányoltunk. Mi alig szenvedtünk veszteséget. Jobb szárnyunkon hiába kísérli meg az ellenség, hogy megverjen. Rajtuk kívül nincs több élő orosz az állásban. Visszatérhetünk!
:
»Klein őrmester. Méltán tarthat igényt „az ezred legbátrabb katonája” kitételre. Hosszú, harctéren tartózkodása alatt több ízben szolgáltatott bizonyságot vakmerőségig menő bátorságáról, a legutóbbi vállalkozás alkalmával pedig szintén megfelelt a hozzáfűzött várakozásnak, mert a vállalkozás kiváló sikere nagyrészt az ő elszánt, akadályt nem ismerő, gyors munkájának köszönhető. Nincs kitüntetés, ami mellét ne díszíteni. Legutóbb a német kitüntetésre terjesztették fel, mit bizonyára szintén megkap. A vadász századhoz tartozik s Diez hadnagynak, a vadászszázad parancsnokának büszkesége. A B.-menti téli vállalkozás sikere is neki köszönhető. Akkor egy egész századot támadott meg néhány emberrel, szorongatott tábori őrseinket megszabadította, az oroszokat elűzte s azok közül foglyot is ejtett. Augusztus 31-én a delejowi súlyos napon a legdühösebben lövöldözött faluba ő vezetett be egy kisebb járőrt, hogy csapatainknak muníciót hozzon. Bátorságát akkor idegen ezredek tisztjei is megcsodálták.
Nincs olyan vállalkozás, melyben Klein őrmester részt ne venne és mindegyikben önként. A Klein őrmester neve fogalom, a bátorság, vakmerőség és elszántság fogalma, nemcsak századánál és ezredénél, hanem az egész diviziónál, ahol nevét vállalkozások előkészítésénél úgyszólván számításba veszik.
Ha járőrt vezet, ő megy elől, ő nyit kaput saját akadályainkon, ő csúszik legelőször az orosz dróthoz, ő vágja át ollójával a tövises akadályt, ő kiáltja az első hurrát és ő ugrik be legelőször az ellenséges árokba.
Klein Fülöp őrmester az egész hadcsoport legszebben dekorált altisztje, aki épp úgy rászolgált a mellét díszítő aranyéremre, mint a bronz vitézségi éremre, amelyek között még három kis ezüst és egy nagy ezüst érem kapott helyet.

 

Forrás:  Miklós Tamás kutatása Egyenlőség XXXVI. évf. 17. sz. alapján